Pages Navigation Menu

Blog biznesowy

Czy kredyt hipoteczny można odliczyć od podatku – ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego

Czy kredyt hipoteczny można odliczyć od podatku – ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego

Większość ludzi, aby móc spełnić marzenia o swoich czterech kątach, musi zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Tego typu rodzaj finansowania stanowi zobowiązanie na wiele lat.

Dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, czy kredyt hipoteczny można odliczyć od podatku dochodowego.

Jedną z ulg, z której możemy skorzystać, podczas składania zeznania PIT jest ulga odsetkowa, która pozwala obniżyć podstawę opodatkowania o odsetki od kredytu hipotecznego. Podatnik ma prawo odliczyć odsetki zapłacone. Zasady, na jakich można skorzystać z ulgi odsetkowej po zakupie nieruchomości na kredyt hipoteczny, określa ustawa o podatku dochodowym.

Warunki skorzystania z ulgi odsetkowej

Z ulgi odsetkowej przy spłacaniu kredytu hipotecznego na nieruchomość mogą skorzystać osoby, które podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązku podatkowemu. Podatnik lub jego małżonek nie mogli korzystać z odliczenia od dochodu kosztów wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe. Warunkiem, aby móc skorzystać z ulgi odsetkowej jest zakup nieruchomości na własne potrzeby mieszkalne. Podatnik jednak nie musi być zameldowany w danej nieruchomości ani w niej mieszkać. W przypadku sprzedaży nieruchomości zakupionego na kredyt istnieje możliwość w kolejnych latach skorzystania z ulgi, jeśli kredyt jest nadal spłacany. Warto wiedzieć, kiedy a takiej ulgi nie można skorzystać: w przypadku zakupu mieszkania przy pomocy środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Jeśli nieruchomość została kupiona za pomocą funduszu z kasy mieszkaniowej.

Jaki rozliczyć ulgę

Ulga odsetkowa od zakupu nieruchomości pozwala na odliczenie zapłacone odsetki kredytu od podstawy opodatkowania. Obliczenia możemy dokonać w zeznaniu rocznym PIT-36, PIT-37. W przypadku, kiedy podatnik po raz pierwszy dokonuje odliczenia, do zeznania należy załączyć również oświadczenie PIT-2K, zawarte są tam informacje, które pozwalają zidentyfikować, czy ulga rzeczywiście przysługuje, w kolejnych latach należy dołączyć załącznik PIT-D. Dokumenty wystawione przez bank informujące o wysokości zapłaconych odsetek i ich terminie zapłaty w celach dowodowych należy przechowywać przez 5 lat.