Pages Navigation Menu

Blog biznesowy

Co musisz wiedzieć zanim złożysz wniosek o kredyt? Czy bank może sprawdzić czy mam kredyt w innym banku

Co musisz wiedzieć zanim złożysz wniosek o kredyt? Czy bank może sprawdzić czy mam kredyt w innym banku

W przypadku kiedy wniosek o produkty finansowe np. kredyt na zakup mieszkania, bank musi sprawdzić twoją historię kredytową, co ma duży na przyznanie kredytu. Zastanawiasz się, czy bank może sprawdzić czy mam kredyt w innym banku ? . Jedna z największych instytucji , gdzie znajdują się informacje o naszych płatnościach, jest Biuro Informacji Kredytowej. Banki pobierają z BIK raport na temat twojej historii kredytowej, aby mieć pewność ,że udzielony kredyt nie będzie dla nich zagrożeniem. Nie tylko wysokość naszych dochodów ma wpływa na otrzymanie kredytu , ale również nasza dotychczasowa historia kredytowa. Każdy bank lub instytucja finansowa zgodnie z prawem bankowym ma obowiązek sprawdzenia naszej zdolności kredytowej i ocenić ryzyko związane z udzieleniem nam zobowiązania finansowego. Banki, aby skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową , banki sprawdzają dostępne wewnętrzne bazy o klientach ,zamiast prosić o zaświadczeniach, z jakich produktów finansowych klient korzysta lub korzystał przeszłości. W raporcie z BIK banki widzą na nasz temat szereg informacji m.in. na temat spłacanych lub spłaconych kredytów . Ostateczna cena zdolności kredytowej udzielana jej na podstawie wielu czynników.

Czy każda instytucja finansowa sprawdza BIK?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących kredytów dla osób ze złą historią kredytową, jednak koszty takich produktów są często dużo wyższe niż tradycyjny kredyt, ponieważ tego typu operacje związane są z dużym ryzykiem.

Co zrobić w sytuacji, gdy banku odrzucił wniosek o kredyt?

Głównym powodem, dla którego banku odrzuca wniosek o kredyt klienta, jest brak jego wiarygodności w oczach klienta. Bank sprawdza poza BIK również bazy dłużników, mogą znaleźć się tam niezapłacone rachunki za telefon, mandaty. Dlatego przed przystąpieniem o wnioskowanie o kredyt, warto pobrać raport i dokonać uregulowania ewentualnych zaległości. Odmowne rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu musi być uzasadnione, zawierać informacje o czynnikach , które miały wpływa na podjęcie takiej decyzji.