Na fali rosnącej popularności diet odchudzających i zdrowego stylu życia, dostępnych jest wiele sposobów określających stan naszego organizmu.
Jednym z popularniejszych sposobów jest Test Coopera, który pozwala na ocenę wydolności. Metoda opracowana przez amerykańskiego lekarza polega na nieprzerwanym biegu (bądź marszu) przez 12 minut. Na podstawie uzyskanego dystansu ocenia się kondycję fizyczną w skali od bardzo źle do bardzo dobrze.
Test jest miarodajny, ponieważ bierze pod uwagę płeć, wiek badanego, oraz to czy sport uprawia hobbystycznie, czy zawodowo.
Z kolei do oceny, czy masa ciała badanego jest prawidłowa, najczęściej wykorzystuje się wskaźnik BMI (Body Mass Index). Pozwalana on na określenie, czy waga danej osoby jest prawidłowa, czy też wymaga modyfikacji – podwyższenia lub obniżenia. Procedura ta jest najczęściej wykonywana przez osoby, które ewidentnie borykają się z problemem nadwagi. Jednak nawet w przypadku osób, które do tej pory nie miały żadnej formy otyłości obliczanie BMI powinno odbywać się kontrolnie, co jakiś czas, aby w porę zauważyć niepokojące symptomy i odpowiednio wcześnie im zaradzić.